Montblanc - 09669
09669 Timewalker Chronograph Automatic Silver / Bracelet
| Brand: | Montblanc |
|---|---|
| Family: | Timewalker |
| Reference: | 09669 (aka: 09669) |
| Name: | 09669 Timewalker Chronograph Automatic Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
43 mm stainless steel watch with silver dial, automatic movement with chronograph function, date display, sapphire crystal case back, stainless steel strap Earlier versions use the reference 4810/502 for the movement, newer the MB 25.02. Both are essentially Valjoux / ETA 7753.