Montblanc - 101548
101548 Timewalker Chronograph Automatic 4810 Black / Red Gold Numerals
| Brand: | Montblanc |
|---|---|
| Family: | Timewalker |
| Reference: | 101548 (aka: 101548) |
| Name: | 101548 Timewalker Chronograph Automatic 4810 Black / Red Gold Numerals |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
43 mm stainless steel watch with black dial and red gold-plated hands and numerals, automatic movement with chronograph function, date display, sapphire crystal case back, black alligator-skin strap.