Montblanc - 101550
101550 TimeWalker Date Automatic 4810 42 Silver / Red Gold Numerals
| Brand: | Montblanc |
|---|---|
| Family: | Timewalker |
| Reference: | 101550 (aka: 101550) |
| Name: | 101550 TimeWalker Date Automatic 4810 42 Silver / Red Gold Numerals |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
42 mm stainless steel watch with mat silver-colored dial, red gold-plated luminescent hands and numerals, automatic movement, date display, brown alligator-skin strap.