Montblanc - 105805
105805 TimeWalker Dual Carbon Chronograph Automatic
| Brand: | Montblanc |
|---|---|
| Family: | Timewalker |
| Reference: | 105805 (aka: 105805) |
| Name: | 105805 TimeWalker Dual Carbon Chronograph Automatic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
43 mm watch with black DLC-coated stainless steel case, automatic chronograph movement, black dial with red-gold-plated luminescent hands and numerals, sapphire crystal back, black alligator-skin strap with black DLC-coated stainless steel pin buckle. Earlier versions are powered by caliber 4810/501, which is the same movement under a different name.