Montblanc - 107065
107065 TimeWalker Chrono Voyager UTC Silver
| Brand: | Montblanc |
|---|---|
| Family: | Timewalker |
| Reference: | 107065 (aka: 107065) |
| Name: | 107065 TimeWalker Chrono Voyager UTC Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
43 mm steel case, automatic movement with chronograph and UTC functions, fixed satin-finish bezel, silver-coloured dial, rhodium-plated luminescent hands and rhodium-plated numerals, brown alligator-skin strap, pin buckle. Note; earlier versions powered by 4810/503, which is the same movement under the older Montblanc reference system.