Montblanc - 107303
107303 TimeWalker Chrono Voyager UTC Anthracite / Bracelet
| Brand: | Montblanc |
|---|---|
| Family: | Timewalker |
| Reference: | 107303 (aka: 107303) |
| Name: | 107303 TimeWalker Chrono Voyager UTC Anthracite / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
A second time zone synchronized with Universal Time Coordinated (UTC) makes this self-winding chronograph the perfect companion for all frequent travelers. The hour in the local time zone is indicated on the inner 12-hour scale, while the hour in the second time zone is shown on the 24-hour scale along the flange that bears a day/night indication as well. Its robust 43-mm case combines with a narrow bezel to provide ample room for a big dial. Its spaciousness maximizes the comprehensibility and legibility of the eight different displays. Reference: 107303 Note; earlier versions powered by 4810/503, which is the same movement under the older Montblanc reference system.