Montblanc - 118488
118488 Timewalker Manufacture Chronograph Stainless Steel / Panda / Calf
| Brand: | Montblanc |
|---|---|
| Family: | Timewalker |
| Reference: | 118488 (aka: 118488) |
| Name: | 118488 Timewalker Manufacture Chronograph Stainless Steel / Panda / Calf |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Montblanc Timewalker Manufacture Chronograph reference 118488 was introduced at SIHH 2018. It features a stainless steel case of 43mm with a black ceramic bezel. It is powered by caliber MB 25.10, a self-winding column-wheel operated chronograph movement produced by Richemont's ValFleurier.