Montblanc - 112610
112610 Tradition Date Automatic 40mm Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Montblanc Tradition Date Automatic The Montblanc Tradition Date Automatic shows both, a distinctive Montblanc design expression as well as classic watchmaking codes. The case features the typical Montblanc straight horns and shows a new distinctive double shaped bezel with a domed sapphire glass. The design expresses classical watchmaking codes such as the white lacquered dial with Roman numerals. The traditional railway index, the central seconds and a date aperture at 3 o'clock complete this elegant appearance. Reference: 112610