Montblanc - 114957
114957 Tradition Date Automatic 32mmStainless Steel / MOP / Alligator
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Montblanc Tradition Date Automatic shows both a distinctive Montblanc design expression as well as classic watchmaking codes. The stainless steel case features the typical Montblanc straight horns and a new distinctive double shaped bezel with a domed sapphire glass. The design expresses classical watchmaking codes such as the white mother-of-pearl dial with red gold-plated Roman numerals and diamonds as well as a prominent Roman “XII”. The traditional railway minuterie and the classically shaped red gold-plated hands complete this elegant appearance.