Montblanc - 111675
111675 Tourbillon Cylindrique Geospheres Vasco da Gama
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The MontblancTourbillon Cylindrique Geospheres Vasco da Gama was introduced at SIHH 2015 as a limited edition of 18 pieces named after the Portuguese explorer Vasco da Gama. Its 47mm red gold case houses the highly complex caliber M68.40.