Montblanc - 115053
115053 Tourbillon Cylindrique Geospheres Night Sky
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Tourbillon Cylindrique Geospheres Night Sky was introduced in 2015 as a limited edition of 15 pieces. It features a 1-minute tourbillon, two spectacular 24-hour displays aided by globes for both the northern and southern hemisphere, and an additional time zone display at 6:00.