Mühle Glashütte - M1-25-33-NB
M1-25-33-NB 29er Big Black / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | 29er |
| Reference: | M1-25-33-NB (aka: M1-25-33-NB) |
| Name: | M1-25-33-NB 29er Big Black / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As a yawl, the 29er is a one-design boat. That means that all boats have more or less the same design – from the sail to the hull. The same applies to the 29er wristwatches. Despite different case diameters, the 29er and the 29er Big resemble each other like identical twins. And not only as far as their design is concerned – but also in terms of precision Reference M1-25-33-NB has a black dial and is fitted with a black-red waterproof leather strap.