Mühle Glashütte - M1-28-62-KB
M1-28-62-KB Seebataillon GMT Blue / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Divers |
| Reference: | M1-28-62-KB (aka: M1-28-62-KB) |
| Name: | M1-28-62-KB Seebataillon GMT Blue / Strap |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
For the marine protection forces of the future German Navy Sea Battalion Mühle have developed a special tactical watch with a useful GMT function. This new model recognises the frequent deployments of the Sea Battalion outside of Germany as it works to protect the soldiers, ships and premises of the German Navy in harbours and on the high seas. Reference M1-28-62-KB has a matte blue dial and is fitted with a black rubber strap