Mühle Glashütte - M1-28-83-MB
M1-28-83-MB Rasmus 2000 Black / Bracelet
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Divers |
| Reference: | M1-28-83-MB (aka: M1-28-83-MB) |
| Name: | M1-28-83-MB Rasmus 2000 Black / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 2000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
When it comes to diving in the Great Barrier Reef, the Rasmus 2000 watch is completely in its element. On top of this, it also needs to prove its worth when used in the rough waters of the Baltic Sea or during a dive in a murky lake. Reference M1-28-83-MB has a black sunburst dial and is fitted with a stainless steel bracelet.