Mühle Glashütte - M1-43-06-LB
M1-43-06-LB Lunova Datum Chronograph Black / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lunova |
| Reference: | M1-43-06-LB (aka: M1-43-06-LB) |
| Name: | M1-43-06-LB Lunova Datum Chronograph Black / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
When creative minds come together to discuss the latest designs for a brand-new conference centre at an architect's office, the sporty yet elegant Lunova Chronograph takes centre stage. With its combination of polished and brushed surfaces, the case of the watch exudes pure coolness that perfectly complements its dark black face. Reference M1-43-06-LB has a black dial with orange accents and is fitted a brown crocodile leather strap