Mühle Glashütte - M1-25-53-MB
M1-25-53-MB M 29 Classic Black / Bracelet
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | M 29 Classic |
| Reference: | M1-25-53-MB (aka: M1-25-53-MB) |
| Name: | M1-25-53-MB M 29 Classic Black / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The M 29 Classic aims to make an excellent impression right from the first glance, which is why Mühle has based the design of its face on a historical Robert Mühle dial gauge. They were above all inspired by the fine and clearly delineated scale of the model 29 dial gauge. This scale clearly manifests the values that have been inherent in the development of our instruments right from the start, namely precision and the precise readability of the measurement in question. Reference M1-25-53-MB has a black dial and is fitted with a stainless steel bracelet