Mühle Glashütte - M1-25-59-LB
M1-25-59-LB M 29 Classic Einzeiger Cream / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | M 29 Classic |
| Reference: | M1-25-59-LB (aka: M1-25-59-LB) |
| Name: | M1-25-59-LB M 29 Classic Einzeiger Cream / Strap |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The right measuring instrument for each requirement: This principle was a cornerstone of R. Mühle & Sohn. Whereas the M 29 Classic and the M 29 Classic Kleine Sekunde models display the time down to the exact second, the one-hand M 29 Classic Einzeiger model is geared to the time measurements of everyday life. Whether it's six-thirty or a quarter past three: Those who don't keep track of time down to the second will find our one-hand watch to be an ideal companion. Reference M1-25-59-LB has a cream dial and is fitted a brown leather strap