Mühle Glashütte - M1-42-13-MB
M1-42-13-MB Promare Datum Black / Bracelet
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | ProMare |
| Reference: | M1-42-13-MB (aka: M1-42-13-MB) |
| Name: | M1-42-13-MB Promare Datum Black / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mühle ProMare Datum is a robust sports watch introduced at BaselWorld 2016. It suits a wide range of outdoor and water activities, from sailing through to kite buggying and right through to waterskiing. This active nautical focus also formed the inspiration for the name of this Mühle watch, which was created from "pro" and "mare", a combination of Latin terms meaning "for the sea". Reference M1-42-13-MB has a black gloss dial and is fitted with a stainless steel bracelet