Mühle Glashütte - M1-11-05-LB
M1-11-05-LB Robert Mühle Kleine Sekunde
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Robert Mühle |
| Reference: | M1-11-05-LB (aka: M1-11-05-LB) |
| Name: | M1-11-05-LB Robert Mühle Kleine Sekunde |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 145 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
By introducing the “R. Mühle & Sohn” manufacturing line, the company is now writing yet another chapter in its 145 years of history. This is above all owed to the mechanisms: the Robert Mühle calibre models were all designed in the spirit of classic Glashütte watchmaking. As a result, these Mühle movements are the first to sport an engraved balance cock and colourful screwed gold chatons. Reference M1-11-05-LB has a silver dial and is fitted a black crocodile leather strap