Mühle Glashütte - M1-41-33-MB
M1-41-33-MB S.A.R. Flieger Chronograph Black / Bracelet
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | S.A.R. |
| Reference: | M1-41-33-MB (aka: M1-41-33-MB) |
| Name: | M1-41-33-MB S.A.R. Flieger Chronograph Black / Bracelet |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The rescue pilots from the German Navy were looking for a chronograph which would enable calculation of flight speeds, and at the same time be able to withstand the harshest of operating conditions. As a result, the S.A.R. Flieger-Chronograph (S.A.R pilots' chronograph) was born. Reference M1-41-33-MB has a matte black dial and is fitted with a stainless steel bracelet.