Mühle Glashütte - M1-37-37-MB
M1-37-37-MB Terrasport I Cream / Bracelet
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Terrasport |
| Reference: | M1-37-37-MB (aka: M1-37-37-MB) |
| Name: | M1-37-37-MB Terrasport I Cream / Bracelet |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Terrasport I takes on the role of the observation watch in Mühles' collection of pilots‘ watches. With its impressive diameter of 44 millimetres, this model‘s brushed stainless steel case provides room for a large face and correspondingly expansive minute graduation in which the position of the red second hand can be read in increments of one second. Reference M1-37-37-MB has a cream dial and is fitted with a stainless steel bracelet