Mühle Glashütte - M1-37-87-LB
M1-37-87-LB Terrasport III Cream / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Terrasport |
| Reference: | M1-37-87-LB (aka: M1-37-87-LB) |
| Name: | M1-37-87-LB Terrasport III Cream / Strap |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Like its older brothers, the Terrasport III is a straightforward, no-frills timepiece. With a diameter of 34mm, it is large enough to read easily – and yet small enough to not appear oversized on a somewhat more slender wrist. Moreover, this timepiece is a superb example for the fact that even a straightforward and no-frills timepiece can captivate the beholder with its meticulous details. Reference M1-37-87-LB has a cream dial and is fitted a brown leather strap