Mühle Glashütte - M1-29-63-NB
M1-29-63-NB Teutonia Sport I Black / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Teutonia |
| Reference: | M1-29-63-NB (aka: M1-29-63-NB) |
| Name: | M1-29-63-NB Teutonia Sport I Black / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The new Teutonia Sport I doesn't just thrive on measuring the time it takes to cover a certain distance, but also loves to reveal speed measurements at a glance too. This feature of the new sport chronograph from Glashütte is all thanks to its tachymeter function, which makes the Teutonia Sport I the ideal companion when it comes to recording both time and speed. Reference M1-29-63-NB has a black dial and is fitted with a black-red waterproof leather strap.