Mühle Glashütte - M1-29-73-NB
M1-29-73-NB Teutonia Sport II Black / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Teutonia |
| Reference: | M1-29-73-NB (aka: M1-29-73-NB) |
| Name: | M1-29-73-NB Teutonia Sport II Black / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Teutonia Sport II is the living proof that a functional time measuring instrument "made in Germany" can also boast the fire and passion of truly legendary sports cars. The long-standing connection between Mühle-Glashütte and the automotive industry is just as impressive as the rich history of these traditional brands. At as early as the start of the 1920s, R. Mühle & Sohn was already a valued manufacturer of speedometers, rev counters and car clocks and the traditions of these instruments are reflected in the "Bella Macchina" from Glashütte. Reference M1-29-73-NB has a black dial and is fitted with a black-red waterproof strap