Mühle Glashütte - M1-33-42-MB
M1-33-42-MB Teutonia II Kleine Sekunde Blue / Bracelet
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Teutonia |
| Reference: | M1-33-42-MB (aka: M1-33-42-MB) |
| Name: | M1-33-42-MB Teutonia II Kleine Sekunde Blue / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Off-centre – but not off-balance: the positioning of the off-centre second hand at 6 o'clock and the Mühle lettering at 12 o'clock lend the face of the Teutonia II Kleine Sekunde a harmonious appearance. This balance is reinforced by the guilloche finish with its lines of different thicknesses. Nautische Instrumente Mühle-Glashütte does not use these lines for decoration purposes only; they serve above all to subdivide the face and give it a very clear layout. Reference M1-33-42-MB has a blue sunburst dial and is fitted a stainless steel bracelet.