Mühle Glashütte - M1-33-65-LB
M1-33-65-LB Teutonia II Tag/Datum Silver / Strap
| Brand: | Mühle Glashütte |
|---|---|
| Family: | Teutonia |
| Reference: | M1-33-65-LB (aka: M1-33-65-LB) |
| Name: | M1-33-65-LB Teutonia II Tag/Datum Silver / Strap |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Teutonia II Tag/Datum stylishly takes centre stage whilst providing its users with the most important time-related information for their day-to-day business lives. As the newest member of the Teutonia family, this business watch not only informs its wearers of the date and time, but also features a weekday display. Reference M1-33-65-LB has a silver guilloche dial and is fitted with a black crocodile leather strap