Nivada Grenchen - 86001A-BLAL
86001A-BLAL Chronomaster Aviator Sea Diver Automatic Stainless Steel / Black / Black Leather
| Brand: | Nivada Grenchen |
|---|---|
| Family: | Chronomaster Aviator Sea Diver |
| Reference: | 86001A-BLAL (aka: 86001A-BLAL) |
| Name: | 86001A-BLAL Chronomaster Aviator Sea Diver Automatic Stainless Steel / Black / Black Leather |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Nivada Grenchen Chronomaster Aviator Sea Diver reference 86001A-BLAL is a modern interpretation of a 1960's original. In this configuration, the Chronomaster has a Stainless Steel case of 38.30mm, with an aluminum bezel insert calibrated for both 60 minutes as well as 12 hours. This watch is powered by a self-winding movement in the form of caliber SW510 BH b. The dial is Black.