Nomos Glashütte - 517
517 Ahoi Neomatik 38 Sand / Closed Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 517 (aka: 517) |
| Name: | 517 Ahoi Neomatik 38 Sand / Closed Case Back |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS AHoi neomatik 38 517 debuted in 2023. This Ahoi has a case of 38.00mm and a Beige dial. It is powered by caliber DUW 6101, a self-winding movement with outsized date manufactured by NOMOS.