Nomos Glashütte - 550,DZ
550,DZ Ahoi ZEIT Sonderedition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 550,DZ (aka: 550,DZ) |
| Name: | 550,DZ Ahoi ZEIT Sonderedition |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi ZEIT-Sonderedition is a limited edition of 50 pieces created for German newspaper Die Zeit. The dial appears slightly darker than the silver/white found on the regular 550. Exact reference number not known. Please contact us with more information.