Nomos Glashütte - 551
551 Ahoi Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 551 (aka: 551) |
| Name: | 551 Ahoi Datum |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Ahoy from Glashütte! Forty millimeters across, this watch is extra-large and has an extra-large date to match. Being water-resistant down to 200 meters means it's a great accompaniment for swimming and sport and, with a waterproof fabric strap, it is ready for each and every adventure. The in-house built Zeta caliber works away reliably, visible through the extra-strong sapphire crystal glass back.