Nomos Glashütte - 551.S1
551.S1 Ahoi Datum Chronometer WatchTime
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 551.S1 (aka: 551S1) |
| Name: | 551.S1 Ahoi Datum Chronometer WatchTime |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi 551.S1 is a limited edition of 50 pieces created for WatchTime.net. Its movement is fitted with NOMOS' proprietary Swing System and chronometer-rated through the Glashütte observatory.