Nomos Glashütte - 551.S2
551.S2 Ahoi Datum Doctors without Borders Germany
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 551.S2 (aka: 551S2) |
| Name: | 551.S2 Ahoi Datum Doctors without Borders Germany |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi Datum reference 551.S2 was introduced in 2020 as a limited edition of 250 pieces part of the brand's ongoing partnership with Doctors without Borders - the German branche in this case. Based on the regular 551 model, it features a red '12' - a signature for the Doctors without Borders models- and 'Ärtze ohne Grenzen' at 6:00.