Nomos Glashütte - 552.DZ
552.DZ Ahoi Atlantik ZEIT Sonderedition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 552.DZ (aka: 552DZ) |
| Name: | 552.DZ Ahoi Atlantik ZEIT Sonderedition |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi ZEIT-Sonderedition is a limited edition of 50 pieces created for German newspaper Die Zeit. The numerals and hands are more silverish than those on the regular ref. 552. Exact reference number not known. Please contact us with more information.