Nomos Glashütte - 552.S3
552.S3 Ahoi Atlantik Bucherer
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 552.S3 (aka: 552S3) |
| Name: | 552.S3 Ahoi Atlantik Bucherer |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 74 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Deep, dark, and mysterious like the ocean itself—Ahoi Atlantik, the younger brother of the NOMOS swimming watch Ahoi, is ready to set sail. The dial gives this watch a very mature appearance, while rose gold hour and minute hands make an elegant contrast. The NOMOS Epsilon caliber ensures the best accuracy and is clearly visible through the sapphire crystal glass back. Like Ahoi, Ahoi Atlantik is also water-resistant to 20 atm (200 meters).