Nomos Glashütte - 553
553 Ahoi Atlantik Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 553 (aka: 553) |
| Name: | 553 Ahoi Atlantik Datum |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Sporty and dynamic like Ahoi, this timepiece in Atlantic blue appears wilder and more mature in the version with the (extra-)large date as well. The rose gold hour and minute hands are an elegant contrast to the dial, which is still easily legible after sundown thanks to superluminova. Clearly visible through the sapphire crystal glass back: the NOMOS Zeta caliber with a patented date mechanism. Ahoi Atlantik Datum is also water-resistant to 20 atm—which is to say, 200 meters