Nomos Glashütte - 554
554 Ahoi Datum Signal Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 554 (aka: 554) |
| Name: | 554 Ahoi Datum Signal Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi Datum reference 554 was introduced in 2017. It features a bright 'Signal' blue dial, and inside is ticking the in-house caliber DUW 5101 movement.