Nomos Glashütte - 557
557 Ahoi Atlantik / Open Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 557 (aka: 557) |
| Name: | 557 Ahoi Atlantik / Open Back |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi Atlantik 557 was introduced in 2022 as a subtle redesign of the earlier 2014 Ahoi Atlantik. This watch has a Stainless Steel case of 40.30mm, and an 'Atlantik' Blue dial. The {WATCH_REF] has a see-through case back.