Nomos Glashütte - 560.S1
560.S1 Ahoi Neomatik Doctors without Borders Germany
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 560.S1 (aka: 560S1) |
| Name: | 560.S1 Ahoi Neomatik Doctors without Borders Germany |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.30 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi Neomatik reference 560.S1 was introduced in 2020 as a limited edition of 250 pieces part of the brand's ongoing partnership with Doctors without Borders - the German branche in this case. Based on the regular 560 model, it features a red '12' - a signature for the Doctors without Borders models- and 'Ärtze ohne Grenzen' at 6:00.