Nomos Glashütte - 561.S1
561.S1 Ahoi Neomatik Atlantik Bucherer
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 561.S1 (aka: 561S1) |
| Name: | 561.S1 Ahoi Neomatik Atlantik Bucherer |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 74 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.30 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi Neomatik was released in 2017, introducing both the Neomatik movement and a smaller case size (36.3mm) to the Ahoi collection. Reference 561.S1 has a dark blue 'Atlantik' dial with orange accents.