Nomos Glashütte - 564
564 Ahoi Neomatik Atlantik Siren White
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 564 (aka: 564) |
| Name: | 564 Ahoi Neomatik Atlantik Siren White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.30 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi Neomatik was released in 2017, introducing both the Neomatik movement and a smaller case size (36.3mm) to the Ahoi collection. Reference 564 was added to the collection in summer 2018. It features a bright white dial.