Nomos Glashütte - 567
567 Ahoi Neomatik Atlantik / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ahoi |
| Reference: | 567 (aka: 567) |
| Name: | 567 Ahoi Neomatik Atlantik / Open Case Back |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.30 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ahoi Neomatik Atlantik 567 was introduced in 2022 as a subtle redesign of the earlier 2017 Ahoi Neomatik Atlantik. This watch has a Stainless Steel case of 36.30mm, and an 'Atlantik' Blue dial.