Nomos Glashütte - 1301
1301 Autobahn Neomatik 41 Date Silver
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Autobahn |
| Reference: | 1301 (aka: 1301) |
| Name: | 1301 Autobahn Neomatik 41 Date Silver |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Autobahn Neomatik 41 Date was introduced in 2018, coinciding with the launch of the DUW 6101 movement. It features a stainless steel case of 41mm, and a dial inspired by vintage tachometers. Ref. 1301 has a silver dial; ref. 1302 is blue; ref. 1303 is 'sport' grey.