Nomos Glashütte - 702
702 Club Dunkel
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 702 (aka: 702) |
| Name: | 702 Club Dunkel |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club 'Dunkel' is a dark-dialed variation of Nomos' entry level Club. It was available from ca. 2007 to 2015.