Nomos Glashütte - 703
703 Club Glasboden
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 703 (aka: 703) |
| Name: | 703 Club Glasboden |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Sportier, younger: The smallest watch in the Club series. The steel case not only takes compliments in its stride, while the white silver-plated dial with red inlaid hands stays informal. And the tried and tested NOMOS Alpha caliber isn’t one to get worked up either. Reference 701 has a stainless steel case back; reference 703 is identical though fitted with a see-through back.