Nomos Glashütte - 703.1
703.1 Club 36 Mk2 Glasboden
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 703.1 (aka: 7031) |
| Name: | 703.1 Club 36 Mk2 Glasboden |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club 36 703.1 debuted in 2023 as a subtly redesigned version of the original Club 36.