Nomos Glashütte - 703.S3
703.S3 Club 36 Ace Jewelers Blue / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 703.S3 (aka: 703S3) |
| Name: | 703.S3 Club 36 Ace Jewelers Blue / Open Case Back |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club reference 703.S3 is a limited edition of 100 pieces created for Ace Jewelers of Amsterdam, the Netherlands. This Club 36 has a Blue dial with orange accents.