Nomos Glashütte - 703.S4
703.S4 Club 36 NOMOS Watch Club
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 703.S4 (aka: 703S4) |
| Name: | 703.S4 Club 36 NOMOS Watch Club |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club 36 703.S4 is a special edition created in collaboration with the NOMOS Watch Club. This Club 36 features a dial the color of sketch paper with the NWC’s favorite color on indexes and second circle: olive green. The bright red minute markers and seconds hand add another pop of color.