Nomos Glashütte - 704
704 Club Dunkel Glasboden
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 704 (aka: 704) |
| Name: | 704 Club Dunkel Glasboden |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Dunkel 704 features a stainless steel case with a diameter of 36mm, paired with a dark grey dial. It is powered by the hand-wound Alpha movement, which can be admired through the see-through case back.