Nomos Glashütte - 708.S2
708.S2 Club Campus 36 National Breast Cancer Foundation
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 708.S2 (aka: 708S2) |
| Name: | 708.S2 Club Campus 36 National Breast Cancer Foundation |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NNomos Club Campus NBCF are two new Club Campus models created by a collaboration between Timeless Luxury Watches of Texas and the NBCF (National Breast Cancer Foundation), an organization dedicated to providing help to people affected by breast cancer. The dial features pink details and rather than “Made in Germany,” it now reads “Have Hope.”