Nomos Glashütte - 710
710 Club Campus 36 Future Orange
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 710 (aka: 710) |
| Name: | 710 Club Campus 36 Future Orange |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Campus 710 was introduced in 2021. This watch has a case of 36.00mm housing the hand-wound caliber Alpha, and an Orange dial.